Rozwój mowy dziecka, czyli kiedy udać się do logopedy?

Rozwój mowy to bardzo indywidualna kwestia i każdy rodzic powinien zdać sobie z tego sprawę. U jednych prawidłowa mowa pojawia się później, u niektórych wcześniej. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o problemach. Poniżej znajdziecie kilka porad jak je rozpoznać i kiedy najlepiej wybrać się do logopedy.

To oczywiste, że zanim maluch zacznie mówić prawidłowo, zrozumiale i pełnymi zdaniami, musi upłynąć trochę czasu. Warto jednak wiedzieć, jakie sygnały mogą świadczyć o problemach i zaburzeniach mowy. Niektórzy rodzice uważają, że problem minie sam lub nie zdają sobie sprawy, z jego istnienia – w ten sposób wady się utrwalają i w przyszłości będą trudniejsze do usunięcia. Z drugiej strony istnieją rodzice, którzy zgłaszają się do logopedy, zaniepokojeni faktem, że trzylatek nie wymawia jeszcze głosek sz, ż, cz, dż, r. Przed pójściem do logopedy warto wcześniej sprawdzić czy mowa twojego dziecka nie jest typowa dla jego wieku.

Logopeda to specjalista, który pomaga stymulować i rozwijać mowę, od pierwszych chwil życia dziecka. Jeśli czujecie, że z mową dziecka jest coś nie tak, możecie wybrać się na konsultację – wybierzcie logopedę, który specjalizuje się w leczeniu najmłodszych. Logopeda oceni budowę narządów mowy, sprawdzi czy dziecko dobrze słyszy, prawidłowo oddycha i przełyka. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że problemy z mową mogą rozwijać się już u niemowlęcia. Kłopoty z ssaniem, nadmierne ślinienie, nieumiejętność żucia i połykania powinny skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem.

Kiedy udać się do logopedy?

Sygnałów świadczących o zaburzeniach w mowie jest sporo i dlatego powinniśmy bacznie obserwować to, w jaki sposób dziecko się zachowuje. Niestety wielu rodziców zgłasza się do logopedy zbyt późno i leczenie wad staje się utrudnione, a nawet – w niektórych przypadkach -niemożliwe. Jeśli poczujemy, że coś nas niepokoi, powinniśmy jak najszybciej udać się na konsultację.

Asortyment dziecięcy oferowany jest w sklepie ubierzdziecko.pl – ubranka dla dziecka, śpioszki, kaftaniki i inne

 

Udaj się do lekarza:

jeśli twoje dziecko skończyło 12 miesięcy i nie wypowiada żadnych, najprostszych słów typu: mama, tata, baba, bobo itp.

Niepokojące będzie jeśli maluch skończy 24 miesiące, a nie łączy dwóch elementów razem lub wypowiada tylko kilka słów, kiedy skończył trzy latka a jego mowa jest niezrozumiała dla otoczenia.

Niezwłocznie udaj się do logopedy, kiedy twoje dziecko podczas artykulacji wysuwa język między zęby lub ociera nim o wargę, kiedy wydaje ci się, że twoje dziecko mówi przez nos lub ma problemy ze słuchem.

Kiedy masz wątpliwości co do prawidłowej budowy jego narządów artykulacyjnych.

Kiedy po ukończeniu 3 roku życia, dziecko zmienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne, np. zamiast balon mówi palon.

Kiedy skończyło 4 lata, a głoski s, z, c, dz wypowiada jako ś, ź, ć, dź oraz gdy nie zauważasz w jego wymowie pierwszych prób wymowy głosek sz, rz, cz, dż.

Sygnałem może być także to, kiedy dziecko ma duże problemy z czytaniem oraz pisaniem w szkole podstawowej.

Warto pamiętać, że zastępowanie głosek trudniejszych łatwiejszymi nie jest wadą lecz swoistą cechą rozwoju mowy. U jednych dzieci zanika to szybciej, u jednych wolniej, dlatego nie zawsze należy wpadać w panikę, jeśli dziecko koleżanki wypowiada słowa prawidłowo, a twój maluch ma jeszcze z tym problem. Sygnałem do niepokoju może być jednak to, gdy dziecko podczas wymawiania głosek nie zastępuje je inną znaną w języku polskim, lecz wyraźnie ją zniekształca – wtedy potrzebna jest pomoc logopedyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *